Vasas utánpótlás: dicső múltra épülő reményteli jövő

A síház öltözője belülről / Fotó: Vasas SC / Vasas Attila
Alpesi és északi sí, fejlesztések és eredmények. Vendégírás a patinás egyesület jövőképéről.
A Vasas síszakosztálya sportágán túlmutató hazai eredményességgel büszkélkedhet. Valamennyi korosztályt figyelembe véve, napjainkra a kétezret is bőven meghaladja a magyar bajnoki címeik száma, a felnőttek több, mint háromszáz ob-győzelmet arattak. A Vasas sízőinek azonban nemcsak a múltjuk, a jelenük is hasonlóan fényes: a 2023/24-es szezon eredményeinek köszönhetően a Magyar Sí Szövetség májusi közgyűlésén a szakosztály elnöke, Tóth Etre „Az év legsikeresebb sportklubja” elismerő díjat vehette át a szövetségtől.

Tóth Etre / Fotó: Vasas SC / Vasas Attila
A piros-kék sízők első magyar bajnoki aranyát egy sífutó, név szerint Bartha Magdolna nyerte 1954-ben a 10 kilométeres távon, éppen két évvel a szakosztály megalapítása után. A hazai érmek száma azóta folyamatosan gyarapszik, az egyesület téli olimpikonok sorát adta. A nemzetközi mezőnyben pillanatnyilag egy alpesi síző, Tóth Zita a szakosztály legeredményesebb versenyzője, akit műlesiklásban ma már a top százban, egész pontosan a 77. helyen jegyeznek.
„Négy év szünet után, idén ősztől ismét van saját alpesi sí csoportom a legfiatalabbak között – beszélt terveikről Krakler Kata, a Pasaréti Síiskola vezetője. (Krakler a Síiskolát azóta elhagyta, a Vasas SC berkein belül viszont megmaradt) – Ehhez persze rendszeresen toboroztunk, ami az esetünkben egészen pici, vagyis óvodás korban kezdődik. Pasaréten egész évben rendelkezésünkre áll a műanyag pálya, mely ideális terep a sportág alapjainak elsajátításához. A helyes technika azonban nemcsak azok számára fontos, akik versenyzői álmokat dédelgetnek, hanem azoknak is, akikből később hobbisíelő lesz. A realitás azt mutatja, hogy ez utóbbiból van több, a szülők általában azért íratják be gyermeküket a foglalkozásainkra, hogy idővel ők is a téli családi vakációk teljesértékű tagjaivá válhassanak. Mi viszont arra törekszünk, hogy az ügyes és lelkes fiatalokat minél tovább megtartsuk a szakosztály keretein belül.”
Bár manapság egyre nehezebb mozgásra szoktatni a virtuális világot előnyben részesítő gyerekeket, Pasaréten ennek ellenkezőjére is bőven van példa. A piros-kékek síiskolája ugyanis a kiváló oktatói gárdája mellett családias hangulatáról is híres. Krakler Kata szerint ritka a versenysport világában az olyan közösség, mint az övék: életre szóló barátságok köttetnek a pasaréti, illetve a normafai edzések, egy-egy eplényi, netán visegrádi „havas” kirándulás, táborozás során. A jó csapatszellemnek köszönhetően a vállalkozó szelleműek később egy-két Magyar Kupa-futamra is beneveznek, ahonnan már csak egy lépés az élsport.
A síiskola 2009-ben nyitotta meg kapuit a Vasas Pasaréti Sportcentrumának területén. Az elmúlt másfél évtizedben azonban sokat változott a világ, és vele együtt a síelési szokások is. Egyre nagyobb az érdeklődés az újdonságok iránt, az idők szavát pedig Pasaréten is megértették: előbb snowboard-, majd freestyle sícsapat alakult Szakács Dávid, illetve Czakó Bence vezetésével. A két csapat tagjai számára a versenyzés is fontos, a korosztályos országos bajnokságokon már az első két évben több érmet nyertek.
Ebbe a sorba illeszkedik az adaptív alpesi síoktatás, amelynek könnyebb pályavezetése és a Normafa Park akadálymentessége miatt a Vasas-Normafa Síiskola a bázisa. Itt szabadidős, illetve versenysportra is van lehetőség. Ez utóbbinak képviselője a Vasas SC első, téli sportágban igazolt utánpótláskorú paraversenyzője, Grozner Richárd (a SKI+ magazin első, 2023/24-es lapszámának egyik címlapszereplője, a vele és edzőjével készült interjú itt olvasható), aki a vitorlázás mellett választotta a havas sportágat. A fiatal sportoló ma már paralimpiai álmokat dédelget.

Krakler Kata és Grozner Ricsi / Fotó: Bielik István
A sokszínűség mellett a megfelelő szakembergárda biztosítása is a Vasas erősségei közé tartozik. Krakler Kata az oktatók képzése, illetve továbbképzése során elsősorban a korábbi tanítványokra támaszkodik, a jelen és a jövő oktatói is közülük kerülnek ki. Az ő esetükben így a szakmai elhivatottság és a fejlődés iránti vágy klubhűséggel is társul. A tapasztalt pasaréti oktatók pedig nemcsak a gyerekeket tanítják örömmel, hanem a nyomdokaikba lépő fiatal kollégákat is.
Az északi szakág otthonában, a Normafán található Vasas-síházban jelenleg az utánpótlás-nevelésre fordítják a legtöbb időt és energiát. A Holló Miklós nevével fémjelzett szakág fiataljai sífutó, síroller, biatlon és nyári biatlon eseményeken öregbítik a klub hírnevét itthon és külföldön egyaránt. Az országos bajnokságokon és a Magyar Kupa futamain tucatjával szerzik az érmeket, a korosztályos Európa- és világbajnokságokon, EYOF-on és YOG-on pedig a magyar színeket is eredményesen képviselik. Oroszlánrészük volt abban, hogy a tavalyi idényt követően a Vasas lett a legeredményesebb hazai síegyesület.
„Sportágunkban általános probléma, hogy felnőtt korban már nehéz a munkát és a sportot összeegyeztetni – tudtuk meg Holló Miklós korábbi olimpikon sífutótól, a Vasas SC síszakosztályának igazgatójától. – Mi ennek ellenére sífutók és biatlonisták újabb és újabb nemzedékét neveljük. A sportág alapjaival ismerkedők körében viszonylag nagy a lemorzsolódás, ám a magasabb szintre jutó, úgymond kemény mag állandó, jelenleg körülbelül harminc gyermek tartozik ebbe a körbe. Őket a sportág szeretete és a jó közösség tartja közöttünk. Ezt bizonyítják a síházban megtartott eseményeink, családias hangulatú ünnepeink, melyeken rendszeresen száz körüli a résztvevők száma. Mindent megteszünk a magyar viszonyok között igen magas színvonalú oktatás és versenyeztetés biztosításáért, ám az időjárási és a gazdasági körülmények miatt a nemzetközi élvonallal most már nem igazán tudjuk felvenni a versenyt. Az IBU- és FIS-táborokba meghívott legjobbjaink azonban mindig megállják helyüket a hasonló lehetőségekkel rendelkező országok versenyzőivel szemben.”

Holló Miklós / Fotó: Vasas SC / Vasas Attila
Holló Miklós szerint a sífutás iránt érdeklődő gyermekek lelkesedésével ma sincs probléma, számukra még magától értetődő a mozgás és a természetközeliség öröme. A szülők előbb fáradnak bele az edzésekre járásba, vagy a versenyeken való részvételbe. A Normafa is inkább csak nyáron, szép időben vonzó a számukra, a téli korai sötétség gyakran otthon tartja őket.
A Vasas Életműdíjas szakembere 2023-ban ünnepelte nyolcvanadik születésnapját, ezért egyre több feladatát adja át Csúr Attila vezetőedzőnek, aki a fokozatos nemzedékváltás híve. Ennek az egyik igen gyakorlatias oka, hogy a biatlon területén továbbra is Holló Miklós rendelkezik a legnagyobb tapasztalattal. Hosszútávon Miklós fia, Holló Mátyás léphet majd az örökébe, aki maga is sikeresen versenyzett az északi szakágban. Csúr Attila szerint éppen a biatlonnal tudnak eredményesen toborozni, hiszen iskolai, tornatermi körülmények között is élvezetesen bemutatható sportág. „A klasszikus, valamint a nyári biatlont, illetve a sífutást és a sírollerezést párhuzamosan űzik nálunk a gyerekek, később azonban fontossági sorrendet kell felállítani. Az élversenyzők között ritka, hogy valaki mindkettőben eredményes legyen” – tette hozzá Csúr Attila, aki a bázisteremtés kérdésére visszatérve annak ellenére hangsúlyozta a szakosztály versenyorientáltságát, hogy a hobbi-sífutókat is szívesen látják. Sajnálatos tendenciának tartja, hogy manapság utóbbiból van több, jóllehet korábban minden gyermek inkább versenyezni szeretett volna. Az északi szakág mesterei számára most fontos feladat a folyamat visszafordítása.
Tóth Etre, a szakosztály elnöke szerint új dimenziókat nyitott életükben, így az utánpótlás-nevelés jövőjében is, hogy 2022 év végén elkészült a Vasas-síház felújítása a Normafán. Az északi szakág képviselői ennek köszönhetően jelenleg olyan kulturált és jól felszerelt környezetben készülhetnek, mintha nem is egy speciális feltételekhez kötött sportról lenne szó. „A szülők ma már alaposan megnézik, hogy jó helyen, és biztonságos, színvonalas helyen hagyják-e gyermeküket – jelentette ki Tóth Etre. – Ez legalább olyan fontos számukra, mint az edzőink szakmai képzettsége, rátermettsége, vagy a tiszteletre méltó hagyományaink. Az infrastrukturális fejlesztések mellett a paletta is szélesedett, a tradicionális északi és alpesi sí mellett snowboard és freestyle, valamint parasí oktatás is zajlik a különböző helyszíneken, vagyis a Pasaréti Síiskolában, a Vasas-Normafa Síiskolában, valamint a Vasas-síházban. Mindez egy tudatos építkezés eredménye, a síiiskoláink által toborzott bázisból léphetnek tovább a Vasas szakosztályi rendszerébe a legelhivatottabb és legügyesebb gyermekek. A sokszínűségnek köszönhetően a szakágváltás is könnyen megoldható, oktatóink ugyanis ügyelnek arra, hogy mindenki a saját, számára legmegfelelőbb úton járhasson. Ezzel a felépítéssel mindenképpen a többi magyar síklub előtt járunk, s ez a záloga annak, hogy az utánpótlás-nevelés terén a jövőben is vezető hazai egyesület maradhassunk.”