Miért kell elmenni itthon síelni? A Síaréna válaszol
A címben feltett kérdésre a válasz rövid: mert itthon is jó síelni. Az elvárásaink és a szokásaink nagyban meghatározzák azt, hogy tudjuk-e jól érezni magunkat egy egyszerű síelés alkalmával. Aki úgy érkezik az eplényi Síaréna Vibe Parkba, hogy Aspent vizionálja maga elé 2 méteres hóval és 509 kilométernyi pályarendszerrel, az törvényszerűen csalódni fog. Aspen az USA-ban van, a Síaréna pedig a Bakonyban, mi mégis azt mondjuk tréfálkozva, hogy a Síaréna a Bakony Aspenje.
Reneszánsz idők
A rendszerváltás előtt sokak számára esélytelen volt a nyugati határon túli síközpontok látogatása, a hazai sísport viszont az itthoni, kezdetleges kedves infrastruktúrával is a fénykorát élte. A magyar síelőknek elég volt, ha leesett a hó, és máris bevetették magukat a hazai hegyek közé. Tegyük hozzá: jelentős mennyiségű természetes hó esett, és még az sem ijesztett meg senkit, ha nem volt felvonó, ami kényelmesen felvitte volna őket a lejtő tetejére.
Eplényben már 1979-ben húzólift működött, a papírjegyeket a liftes lyukasztotta, a pályákat pedig motoros szánnal húzott, fapallókból készített simítóval kezelték.
A 2006-os év hozta a nagy áttörést, amikor megkezdődött a síközpont többlépcsős kialakítása. A Síarénát ma is üzemeltető társaság álmodta és tervezte meg a szerteágazó pályarendszert, ők építették meg a kiszolgáló létesítményeket és a hóágyúzáshoz nélkülözhetetlen víztározókat. Beszerezték a technikai hátteret, így a hókarbantartó gépeket, a ratrakokat, az ülő- és a húzólifteket, és azt a félszáz hóágyút, mely a mai napig garantálja a hóbiztosságot a tengerszint feletti, viszonylag alacsony magasságban.
Változó szokások
Az 1990-es években a nyugati határok megnyitásával sokak álma vált valóra: a magyarok elkezdték bevenni az osztrák, az olasz, a francia és svájci síterepeket. A külföldön szerzett tapasztalatok és élmények a belföldi síturizmusra kedvezőtlenül hatottak, miután sokan – tévesen és elvakultan – elkezdték összehasonlítani a többezer méteres magasságban elhelyezkedő pályarendszereket a hazai, szerényebb adottságokkal rendelkező terepekkel. Jellemző lett, hogy a hazai pályákat az akkori síelni tudó harmincas-negyvenes korosztály már nem, vagy csak alig látogatta. Mindeközben sok hó leesett, sok tél eltelt, a nagyobb magyarországi pályák kitartóan helytálltak, és minden téli szezonban kinyitottak. Azok tudtak és tudnak életben maradni, akik rendelkeznek hóágyúval, és szezononként akár 80-90 napos nyitvatartást könyvelhetnek el.
Az utóbbi években sokfelé esik kevesebb hó, a telek melegebbek lettek, a probléma pedig a szomszédos, magasabb hegyekben fekvő síközpontoknak is “feladta a leckét”. Az éppen felnövő generáció itthon már alig lát természetes havat, viszont a síelés és snowboardozás népszerűsége töretlen.
Tanulóüzem
A gombamód szaporodó, műanyag borítású sí és snowboard tanpályák átmeneti és jó megoldást nyújtanak a természetes havat nélkülözőknek. A műanyag pályákon kezdő és tanuló síelők az első igazi havas síelésnél szembesülnek azzal, hogy havon síelni teljesen más élmény. A hegyen a domborzati viszonyok, a pályák hossza, szélessége és lejtése, a hó állaga és állapota az újdonság erejével és sokszor sokkolóan hat azokra, akik még nem csatoltak fel havas lejtőn, és épp ezért jut kiemelkedően fontos szerep a Síarénának.
A kétülős lift aljában, a 7-es pálya alsó szakasza mellett van a kezdő sielők paradicsoma, az “oktatóterasz”. Az enyhe lejtésű, széles pályákon biztonságosan elsajátíthatóak a síelés alapmozdulatai, az egyenes siklás, a fékezés és a kanyarodás. A kiindulási pontokra köteles és tányéros liftek visznek fel, a hóbiztos síelés elsajátítása után viszont irány a kétülős lift és a hosszú 7-es pálya.
A hüttében fűtött, játékokkal felszerelt gyereksarok várja a még nem síelő kicsiket, és persze a megfáradt nagyobbakat.
A Síaréna Budapestről kevesebb mint másfél óra kényelmes autózással elérhető, de Győr és Székesfehérvár sincs messze, a Balaton térsége és Veszprém pedig a szomszédban van.
Menjünk biztosra!
Fontos, hogy egy külföldi síút előtt felmérjük a tudásszintünket és a fizikai állapotunkat, hogy bírni fogunk-e egy hosszabb, külföldi síelést. A síelés költséges sport, ráadásul állóképesség és kitartás is kell hozzá, a sérülésmentes és feltöltő, aktív téli pihenéshez pedig fontos a megfelelő kondíció és a kényelmes felszerelés. Érdemes előmelegíteni Eplényben, ahol remek pályák várnak, a kezdőktől a haladókig mindenki megtalálja a tudásszintjének megfelelőt.
Ne felejtsük: a külföldi síelés belföldön kezdődik, ennek a helyszíne pedig maga a Síaréna.
Hóágyúk, pályák, felvonók, nyitás
Eplényben több mint félszáz hóágyú áll bevetésre készen, megfelelő hőmérséklet esetén pedig azonnal beindul a hógyártás. A technikai hó tömörebb és nehezebb a természetes hónál, és jobban ellenáll a melegedésnek is. Mindez persze nem azt jelenti, hogy a Síaréna ne örülne a természetes hónak, mi itt a Bakonyban azt mondjuk, hogy “akkor vagyunk igazán lelkesek, ha a pályákon kívül az erdő is fehérbe öltözik.”
A pályákhoz az országban elsőként épített négy személyes-, illetve egy két személyes ülőlift visz fel, mindemellett vannak csákányos, tányéros és köteles felvonók is. Tervek szerint a korábbi évekhez hasonlóan december első felében nyitnak.
Rangos események sora
A Síaréna számos népszerű hazai sí- és snowboardversenynek a házigazdája. Idén is az Eplény Opennel kezdenek, de jön még a Hómenők Kupa, a Freestyle Workshop, a Sialpin Rally, a Show Down Freestyle Snowboard Magyar Kupa Futam, illetve a Banked Bakony. Autentikussá persze így is a hobbi- és a szabadidős sportolók teszik a Síarénát, és övék lesz a főszerep a 2024/25-ös szezonban is.
SKI43 a Síarénában
A korábbi évekhez hasonlóan idén is a Síaréna ad otthont a SKI43 – SKI FOR FREE néven futó programnak, mely az Aktív Magyarország támogatásával valósul meg. A program indulása óta eddig 40 ezer, iskolás korú gyerek ismerte meg ingyen a síelés alapjait Eplényben. A gyerekek felszerelését és az oktatást a Síaréna biztosítja.
Új típusú jegy
A 2024/25-ös szezontól új, kedvezményes jegytípussal gazdagodik az eplényi pályarendszer jegyválasztéka. Amennyiben a 8 órás kedvezményes jegyet veszed, akkor nem kell aggódnod a kalóriapótlással, mert az étkezésed is megoldódott. A kombinált jegy mellé a Holle Anyó Hüttében meleg ebédet és üdítőt is kapsz. Mást ezen túl nem kívánhatunk, csak hogy „jó csúszást, és persze jó étvágyat!””