Szeptember 25-én hétfőn Manchesterben rekorddöntésre készül néhány parasíelő. A fedett Chill Factore sípályán lévő esemény célja, hogy pénzt gyűjtsenek a sportolásukat finanszírozó alapítvány, a Disability Snowsport UK (DSUK) számára.
A csapat célja számokban: a 180 méter hosszú pályán (ami egyébként az Egyesült Királyság leghosszabb fedett, havas pályája) nyolc óra alatt 44 kilométert síelni, magyarán: átlagosan 38 lesiklást abszolválni óránként.
A csapat tagjai közt van
- az agykárosodással született, tanulási nehézségekkel küzdő 17 éves Alex Macpherson,
- a 24 éves Amber Meikle-Janney, aki spasticus paraplegiával született (miként a francia Arthur Bauchat, akiről idén pályát neveztek el Serre Chevalier-ben)
- illetve a 34 éves Will Macpherson, aki 2004-ben egy kerékpáros baleset következtében szenvedett gerincsérülést.
A trióhoz további öt monosíelő csatlakozik az Egyesült Királyság más részeiről. (A monosí a parasíelők eszköze, az alsó végtagsérültek használják. A lécre egy szék van erősítve, így ülve tudnak vele síelni rajta.)
Rekordkísérlet
Alex édesanyja, Karen Macpherson azt IntheSnownak elmondta, hogy fiának a síelés kiszabadulás és egyben leválás a kerekesszékes mindennapoktól. “Gyerekkoromban minden karácsonykor megkaptam Guinness rekordok könyvét, és már az büszkeséggel tölt el, ha belegondolok, hogy Alex is szerepelhet a következő kiadásban” – közölte, és hozzátette, hogy bízik benne, hogy a kísérlettel Alex és társai felhívják a figyelmet a parasíelőkre, és hogy a fogyatékosság nem akadályozhatja meg az embereket abban, hogy jól érezzék magukat.

Az esemény posztere / Fotó: DSUK Facebook
A 24 éves Amber hatéves korában kezdett síelni, de 14 éves korára már nem tudott lécre állni, ekkor váltott monosíre. Állítása szerint a sebességet és az adrenalint imádja a legjobban a síelésben, no meg ugyanazt, mint Alex: hogy ideig-óráig nem a kerekesszékben ül. “Amikor a hegyekben vagyok, szabad vagyok” – összegzi.
Will is hasonlóan érez, ő 10 éve síel, és a DSUK-nak köszönheti, hogy megismerkedett a monosível.
A pénzt sportra váltják
Virginia Anderson, az alapítvány elnöke azt mondja, hogy legalább 3 ezer fontot szeretnének gyűjteni a rekordkísérlettel, és hogy minden centet arra fordítanak, hogy lehetővé tegyék a fogyatékossággal élő emberek számára a parasíelést például olyan helyeken, mint ahol a rekordkísérlet zajlik.
Tom Roffey, a Chill Factore vezetője közölte: az esemény egyik legfontosabb üzenete bemutatni a parasíelőket és magát a parasíelést, és hogy a sport mennyire képes megváltoztatni egy fogyatékkal élő ember életét.
A kísérlet hétfőn 12 órakor kezdődik, természetesen a Guinness megfigyelőivel.