Brit Columbia több mint egy hónapja nyögi a tüzeket, a tartományban eddig 30 ezer otthonra adtak ki evakuálási parancsot, és további 36 ezerre riasztást, magyarán: a kanadai hatóságok bármelyik pillanatban közölhetik, hogy akit fenyeget a tűz, annak el kell hagynia a lakóhelyét.

A tartomány korábbi parlamenti képviselője, a jelenleg katasztrófavédelmi miniszterként dolgozó Bowinn Ma közölte, hogy az evakuálási riasztást vegye komolyan mindenki, ezt ugyanis nemcsak a lakók védelmében hozzák, hanem segítik vele a katasztrófavédelem munkáját. “A tűzoltóknak többször is ki kellett menni, hogy rábeszéljék az embereket az otthonuk elhagyására” –  mondta.

Eddig csak közvetve érinti a tűz a síközpontokat

A Big White és a Sun Peaks síközpontok szállodái megnyitották a kapuikat az evakuált kanadaiak előtt, a Whitewater pályák közelében fekvő Nelson üdülőparadicsomban pedig a kempingekben lehet szállást kérni. Számos mobilház és lakóautó várja ideiglenes vendégeit, ráadásul ingyen.

Brit Columbia és az ország már tartományaiban lévő síközpontjait eddig nem károsították a tüzek, de a katasztrófának egyelőre nem látni a végét. Jelentések szerint összesen 1000 erdőtűz ég az országban, ezzel közül számos szinte megállíthatatlan, és csak egy kiadós eső olthatja el.

A 150 ezres lakosú délnyugat-kanadai Kelownában múlt héten ötezer lakóépületet evakuáltak a hatóságok a tüzek miatt.

A 20 ezres lakosú északnyugati Yellowknife-ból óránként indítottak repülőjáratokat, de az emberek kizárólag kézipoggyászt vihetnek magukkal a gépre, illetve a háziállataikat.

A kanadai hatóságok közölték, hogy az erdőtűz nagy valószínűséggel a klímaváltozás következménye, és hozzátették: a kormány az elkövetkezendő öt évben 13 milliárd dollárt költ el olyan tűzoltó-felszerelésekre, melyekkel a vadvizeket használva lehet megfékezni az esetleges tüzeket. Az összegben a tűzoltók erre való képzése is benne van.